Zamek Kazimierzowski

Zamek Kazimierzowski i Pałac Lubomirskich

Przemyśl – rodzinne miasto wojaka Szwejka. W dawnych latach była to stolica polskich fajek i ludwisarzy odlewających z brązu dzwony, armaty, posągi czy świeczniki. Obecnie miejscowość stanowi ważny punkt na turystycznej mapie Polski. Do najsłynniejszych budowli Przemyśla należy między innymi Zamek Kazimierzowski. Pierwsza gotycka budowla została wzniesiona w tym miejscu w 1340 roku za panowania Kazimierza Wielkiego. Jedyną pozostałością po budynku stanowi ostrołukowa baszta. Przez kolejne wieki na wzgórzu były dodawane kolejne elementy i obecnie można podziwiać zamek w stylu renesansowym. Rewitalizacja zabytku pozwoliła odkryć pozostałości po romańskiej rotundzie oraz cerkwi Wołodara.

Pałac Lubomirskich to kolejny znak rozpoznawczy Przemyśla. Ten majestatyczny zespół pałacowo-folwarczny znajduje się w dzielnicy Bakończyce, która niegdyś stanowiła osobną miejscowość. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1885 roku i trwała 2 lata. Niestety w trakcie realizowania projektu okazało się, że nie starczy pieniędzy na wykończenie wnętrz. Wojny światowe i brak funduszy sprawiły, że nie udało się rodzinie Lubomirskich doprowadzić budowy do końca ani zatrzymać pałacu na własność. Obecnie jest on siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

Nie tylko te dwa obiekty są warte zobaczenia. Wokół przemyskiego rynku można podziwiać piękne kamienice mieszczańskie z przełomu XV i XVI wieku. Na szczególną uwagę zasługują podziemia pod rynkiem otwarte dla zwiedzających. Trasa ma ponad 400 m, a najniżej położony punkt zlokalizowany jest 10 metrów poniżej płyty rynku. Aby dostać się do labiryntu korytarzy, należy skierować się do budynku Urzędu Miejskiego, gdzie znajdują się schody prowadzące w dół.

Przemyśl to miasto pełne budynków sakralnych różnych wyznań. Znajdziemy tu między innymi: barokowo-klasycystyczny kościół Franciszkanów oraz XVII-wieczną archikatedrę greckokatolicką z pięknym ikonostasem.

Dla turystów zmęczonych miejskim gwarem i zgiełkiem, dobrą opcją będzie wycieczka na Kopiec Tatarski. Według legendy wzgórze zostało usypane przez Tatarów na cześć poległego w walce chana.

Muzea w Przemyślu

W Przemyślu można zwiedzić wiele ciekawych muzeów. Jednym z nich jest Muzeum Dzwonów i Fajek. Znajduje się ono w wieży zegarowej wybudowanej w 1775-1777 roku. Historię regionu i miasta prezentuje Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. Pracownicy placówki dołożyli wszelkich starań, aby stworzyć ciekawe miejsce dla osób w różnym przedziale wiekowym. Ekspozycje stałe to: Panorama pradziejów i wczesnego średniowiecza regionu przemyskiego, Credo na dwa głosy (sztuka religijna Ukrainy i Polski), Opowieść o Żydach Przemyskich, Ekspozycje wnętrz mieszczańskich z XIX i XX wieku, W dawnym atelier fotograficznym, Przemyśl lat 60. i 70. w obiektywie Jana Antoniego Gruntowicza.

Opowieści i eksponaty z czasów II Wojny Światowej są wystawione w Muzeum Twierdzy Przemyśl. Dla zwiedzających przygotowano 3 sale eksponatów z okresu XIX i XX wieku. Placówka otwarta jest od 15 października do 30 kwietnia wyłącznie w soboty i niedziele. Dla szkół i grup zorganizowanych organizowane są wizyty w tygodniu po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Napisz komentarz