praca dla studenta

Praca w trakcie studiów – plusy i minusy

„Zatrudnię studenta” – taką frazę można znaleźć w wielu ogłoszeniach o pracę. Obecnie ponad połowa osób studiujących decyduje się na rozpoczęcie kariery zawodowej. Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie, czy warto, od razu trzeba odpowiedzieć, że tak. Przede wszystkim praca w trakcie studiów pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe. Oczywiście najlepiej by było poszukać firmy w branży, która wiąże się z naszym kierunkiem studiów. Niestety czasami bywa to trudne. Aby móc wykonywać pewne profesje, należy uzyskać uprawnienia, których zdobycie możliwe jest dopiero po ukończeniu uczelni wyższej. Nawet pracując w sklepie, czy w knajpce, młodzi ludzie uczą się postępowania z klientem oraz pracy w zespole. Budowanie CV to dość długi proces. Właściciele firm chcą zatrudnić osoby pracowite. Ktoś, kto ukończył studia, ale nigdy nie pracował, na pewno nie zrobi dobrego wrażenia na potencjalnym pracodawcy.

Pogodzenie studiów z pracą czasem sprawia pewne problemy. Bywa, że trudno znaleźć czas na naukę. I właśnie dlatego tak ważne okazuje się umiejętne gospodarowanie czasem. Pracujący studenci z reguły są lepiej zorganizowani.

Praktyki studenckie, staż lub wolontariat sprawiają, że nawiązuje się nowe kontakty, które w przyszłości zaowocują np. propozycją pracy w renomowanej firmie.

Zatrudnienie studentów jest bardzo korzystne także dla pracodawców. Według 6. artykułu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby uczące się na uczelniach wyższych (prywatnych i państwowych), które podpisały umowę-zlecenie lub umowę o świadczenie usług, do 26. roku życia nie podlegają żadnym obowiązkowym ubezpieczeniom w ZUS-sie. W związku z tym studenci są tańszymi pracownikami.

Oferty pracy dla studentów – na co zwrócić uwagę

Rozpoczynając wypełnianie obowiązków w konkretnej firmie, należy dokładnie dopytać o elastyczne godziny pracy, które pozwolą pogodzić zarobkowanie z nauką.

Od 1 stycznia 2017 roku wprowadzona została minimalna wysokość wynagrodzenia brutto za każdą przepracowaną godzinę (przy umowach-zlecenie i umowach o świadczeniu usług). Dlatego zanim studenci podpiszą umowę, powinni sprawdzić, jaka kwota obowiązuje w danym roku. Jest ona podawana w Obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów.

Studenci powinni także pamiętać, aby wystrzegać się pracy w szarej strefie, ponieważ mogą pojawić się problemy z wypłatą wynagrodzenia.

Napisz komentarz